גמילה ממוצץ

תינוקות אוהבים מוצצים, על כך אין עוררין. רפלקס המציצה מסייע לתינוקות לניוק ולמוצץ תפקיד חשוב בתהליך ההתפתחות והגדילה של תינוקות רבים שכן הוא משמש עבורם חפץ להרגעה המתבסס על רפלקס המציצה, הוא עוזר להם להירדם ומספק להם מאין נחמה. בנוסף, מציצת מוצץ הוכחה במחקרים כמסייעת בהפחתת הסיכוי למוות בעריסה. יחד עם זאת, מציצת מוצץ אחרי גיל 3 עלולה לגרום לבעיות בשיניים ובחניכיים.

 

מתי מומלץ לגמול ממוצץ?

לקראת גיל שנתיים או שנתיים וחצי כדאי להתחיל בתהליך.

 

איך עושים את זה?

בכדי לגמול ממוצץ, אנו ההורים חייבים להיות נחושים, לשמור על הרבה סבלנות ואורך רוח שכן מדובר בחפץ אליו התינוק קשור ולא תמיד הדבר פשוט כל כך. מכיון ומדובר בגיל בעייתי שבו הפעוט מראה את רצונותיו, הופך מרדן ובודק את הגבולות שלנו ללא הרף, חשוב להפגין נחישות שכן הדבר משפיע בסופו של דבר גם העצמאות שלו.

 

איך גומלים?

ובכן, יש כל מיני שיטות לגמול ממוצץ כמו למשל להסביר לפעוט את החשיבות של הגמילה, מה עומד מאחוריה בצורה יצירתית אליה הוא מסוכל להתחבר, להמחיש לו את עניין הבגרות, להראות שמדובר בשלב משמח מאוד ולא להציג את זה כמשהו שחייבים לעשות. הצגות, סיפורים ושירים בנושא יכולים לעזור.

 

ניתן להחליף את המוצץ במשהו אחר שיאפשר לתינוק להירגע כמו שמיכה מפנקת או חיתול מפלנל, בובה או כל דבר אחר… ניתן למשל להתחיל את הגמילה באופן כזה שאנו מאפשרים לילד למצוץ את המוצץ רק ברגעים מסוימים ולא כל הזמן. לאט לאט אפשר לערוך מסיבת פרידה מהמוצץ שזה יהיה בעצם השלב שבו התינוק נפרד ממנוץ

 

זכרו ההמלצה הינה שלא לגמול בבת אחת, מומלץ מאוד לעשות את התהליך בהדרגה, שלב אחר שלב

מרחבי הרשת:

מטרנה מחברת בין אימהות בחופשת לידה

מטרנה – כתבה באתר דה מרקר