תפרחת חיתולים

הורים לתינוקות רכים צריכים להתמודד בשנים הראשונות עם לא מעט אתגרים, וממש בשלבים הראשונים של החיים אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב תינוקות היא תפרחת חיתולים. אומנם לא תופעה מסוכנת, אבל כזו שבהחלט עשויה לגרום לאי נוחות אצל התינוק. בואו ננסה להבין ממה זה נובע ואיך אפשר למנוע ולטפל.

מהי תפרחת חיתולים?

מדובר למעשה בגירוי באיזור הישבן אצל תינוקות. האזורים הנפוצים ביותר לגירוי הם הירכיים, הישבן והבטן. זוהי תופעה נפוצה ביותר אצל תינוקות שבאה לידי ביטוי בעור אדום ומגורה.

מהן הסיבות לתפרחת חיתולים?

לתופעה הזו יש סיבות רבות ולכן היא גם כל כך נפוצה הסיבות השונות הן חיכוך של הטיטול, הלחות שנוצרת לאחר זמן מה שהטיטול לא מוחלף, לעיתים מדובר על תגובה אלרגית לתכשיר כלשהו או לנוזל כביסה מסוים, לעיתים מדובר על זיהום פטרייתי ולפעמים זה אפילו קורה כתגובה לנטילת אנטיביוטיקה.

איך מטפלים בתפרחת חיתולים?

חשוב שתהיה בבית משחת החתלה מהשלב הראשון והיא מצוינת כאשר מזהים תפרחת חיתולים. אגב, מומלץ להשתמש במשחה בכל החלפה גם אין תפרחת כי היא מצוינת לשמירה על האזור יבש ועל מניעה. חשוב לבדוק את הטיטול של התינוק לעיתים קרובות ולהחליף מהר כשהוא מלא. כדי למנוע החמרה וזיהום יש לרחוץ את הידיים היטב לפני שאתם ניגשים להחליף את הטיטול. אנו ממליצים בחום להימנע משימוש באבקות (כמו טלק) שהן הרבה פחות יעילות ממשחות ההחתלה כיום וגם עשויות להיות מסוכנות ולפגוע בנשימה אצל תינוקות.

בשורה התחתונה, תפרחת חיתולים היא תופעה נפוצה למדי. היא לא נעימה אומנם אך בדרך כלל היא לא מסוכנת. חשוב להקפיד על החלפה תכופה של טיטולים ואוורור האיזור ושימוש במשחת החתלה לטיפול ומניעה. בהצלחה!

 

מרחבי הרשת:
מטרנה – שיתוף פעולה מעניין עם עמותת ער"ן – תמיכה נפשית להורים לאחר לידה
מפת האימהות: פיתוח משותף לחברת הסטארט אפ JAMA וחברת מטרנה

מטרנה באתר יוטיוב

מטרנה – הזמנה אונליין