תזונת תינוקות

התינוקות הם מקור לשמחה והרבה אושר, אך לפעמים גם לדאגה מה כדאי לתת לתינוק לאכול כשתגמר תקופת ההנקה, הבקבוק או במקביל לבקבוק.

שאלת השאלות אצל כול אימא טרייה היא מתי ואיך להתחיל במזון מוצק?

קצב ההתפתחות והגדילה של תינוקות הוא גבוה מאד, איכות הרקמות והאברים הפנימיים תלויים מאד בתזונה של התינוק בשניים הראשונות לחייו. הצרכים התזונתיים של התינוק חייבים לעמוד בקצב הזה.

בזמן ההנקה מתמלאים כל צרכי התינוק כי חלב אם הוא המזון האולטימטיבי והאופטימאלית עבור התינוק, חלב אם מכיל חלבונים, פחמימות, שומנים מינרלים ויטמינים אנזימים וכו'

במידה והאם אינה יכולה להניק מסיבות שונות, יש צורך לגוון ולהוסיף לבקבוק גם מוצרים אחרים המכילים את כל רכיבי התזונה.

אפשר להתחיל עם העשרת החלב הבסיסי בתוספת של מספר כפיות של דגנים לא מלאים. מומחי תזונה ממליצים להתחיל עם אורז. במשך הזמן אפשר להגדיל את כמות הדגנים ולהעשיר את מגוונם.

על פי חלק מהדעות, תינוק בן ארבע חודשים יכול להתחיל לקבל מאכלים מוצקים, בדרך כלל מתחילים עם מחית פירות אחר הצהרים תפוח או אגס שהם פירות עדינים שמתעכלים היטב, פירות עשירים בויטמינים וסיבים טבעיים חשובים מאוד לבריאות התינוק.

תזונת תינוקות בגיל חמישה, חמישה וחצי חודשים אפשר להתחיל ברסק ירקות ולאחר מכן להתחיל אפילו בתוספת של מעט עוף. בתחילה כ – 60-70 גרם עוף כשכל יום מוספים מעט עד 100-120 גרם.

בגיל שמונה חודשים התפריט יכול להיות עשיר יותר ומעניין יותר ועל ידי כך להרגיל את התינוק לאכול אוכל מגוון ובריא ולפתח את חוש הטעם שלו.

והרי לכם כמה רעיונות למתכונים טעימים וקלים להכנה שיכולים לשמש כבסיס.

• ספל של מחית של תרד/ירקות ירוקים מבושלים עם כף של בשר טחון, עוף/הודו מרוסק דק או דג.

• 1/3 ספל של מחיית של עדשים מבושלות/בטטה/גזר כפית שמן זית וכף בשר טחון או עוף מרוסק דק

• 1/2 ספל תרד /עלים ירוקים , חלמון של ביצה מוקצפת כבד/בשר/עוף/דג קצוצים דק. למחבת עם כף שמן זית, מוספים את החלמון, הירקות ולאחר מכן את הבשר.

• להוסיף למחית תפוחי אדמה חלמון, לשמן תבנית פיירקס ולשים שכבה ראשונה של הבשר הקצוץ דק, מעליה את מחית תפוחי האדמה.

• מעט אורז כפית של שמן זית ובשר טחון או עוף

• מרק עוף עם ירקות ואורז/אטריות/סולת

בכדי שהתינוק ייהנה בשעת האכילה ויגדל חזק ובריא חשוב לפתח את חוש הטעם שלו ולתת לו אוכל טעים ומגוון.