ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הוא הליך ניתוחי שמטרתו להוציא את העובר על ידי חתך בבטן וברחם של האם, הניתוח הקיסרי מבוצע כתחליף ללידה רגילה בדרך כלל במקרים בהם הלידה אינה מתקדמת כפי שצריך וישנה סכנה לחיי העובר או לחיי האם. הניתוח הקיסרי מבוצע תחת הרדמה אפידוראלית שמשתקת את החלק התחתון בגופה של האישה, במהלך הניתוח הבעל יכול להיות נוכח במקום.

היום משתמשים במהלך הניתוח הקיסרי בחיתוך קטן בחלק התחתון של הבטן שגורם לפחות אובדן דם, לתהליך החלמה יותר מהיר ואפילו לאפשרות של לידה טבעית בהריונות הבאים.

ניתוח קיסרי מומלץ בדרך כלל לנשים שסובלות מהריון בסיכון גבוה כתוצאה מרעלת הריון, לחץ דם גבוה, סוכרת, או לנשים שעברו יותר משני ניתוחים קיסריים בעבר, או לנשים שהעובר גדול מידי או נמצא במצג שיכול להקשות על לידה טבעית וכתוצאה מכך לסכן את חייו של העובר. גילה של האם ומספר העוברים יכול גם הוא להשפיע על ההחלטה האם כדאי לבצע ניתוח קיסרי במקום לידה רגילה.

בעבר הניתוחים הקיסרים היו נפוצים יותר בעיקר מהסיבה שנשים שחששו מכאב העדיפו לעבור את הניתוח שנעשה בהרדמה אפידוראלית או כדי להתאים את תאריך הלידה לתאריך ספציפי, אבל היום יותר ויותר נשים מאמינות שהלידה הטבעית היא הדרך הבריאה ביותר ללדת, מכיוון שהעובר עובר תהליך במורד תעלת הלידה שנחוץ להתפתחותו. בנוסף לכך, ההחלמה מניתוח קיסרי היא קשה וכואבת יותר מההחלמה מלידה רגילה.

גם הרופאים שבעבר לא הסכימו ללידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי, מאפשרים היום לנשים שילדו פעם אחת או יותר בניתוח קיסרי לנסות ללדת בלידה רגילה.

למרות שאין סכנה ממשית בניתוח קיסרי, אם מדובר בהחלטה בגלל הפחד של האם מתהליך הלידה או מסיבות שאינן בריאותיות, כדאי לשקול שנית לנסות לעבור לידה רגילה. גם במצב שבו העובר עדיין לא התהפך ניתן לפעמים לבצע פעולות חיצוניות שיעזרו להיפוכו לפניי הלידה מאשר להעדיף ניתוח קיסרי, כמובן שבמקרי חירום כאשר הלידה מתעכבת ויש חשש לחיי האם או העובר, כדאי לשמוע לעצת הרופאים ולהסכים לניתוח קיסרי, גם אם חלומה של האם ותוכניותיה היו ללדת בצורה טבעית כי סה"כ אין מחיר לבריאותה של האם ולבריאותו של העובר.