מכת הצהרונים

כל הורה שמגדל תינוק חושש ליום שבו עליו יהיה לשלוח את העולל הקטן למסגרת. כידוע, עד גיל 3 המדינה איננה מממנת את אותן מסגרות ולכן אנו ההורים צריכים לבחור בין משפחתון לבין גן פרטי. חלק מהמקומות משלבים גם צהרון, מה שמאפשר לנו ההורים לצאת לעבודה ולקחת את הילד או הילדה חזר הביתה בשעה 16:00 או אפילו 17:00.

 

קיימות שלוש בעיות הקשורות לבחירת מסגרת חינוכית לגיל הרך כאשר האחת טמונה במחיר, השנייה היא המחסור במקומות איכותיים והשלישית, אולי המדאיגה מכל היא שאין פיקוח. למעשה, כל אחד או אחת יכול לטעון שיש לו ניסיון עם ילדים קטנים ולפתוח משפחתון של עד 4 ילדים או אפילו יותר (עם עזרה נוספת) ללא פיקוח אמיתי וללא הכשרה מסודרת.

 

אם למשל ניקח את העיר תל אביב בתור דוגמא נגלה כי המחיר הממוצע שיעלה לנו להכניס פעוט בן חצי שנה או בן שנה למשפחתון או אפילו לגן פרטי נע בין 3,500-4,000 שקלים בחודש!. יש המון נשים בעיקר שפותחות בבית שלהן משפחתון ל- 3-15 ילדים כאשר בפועל הן בכלל לא גננות. לא רק שהמחירים גבוהים בצורה בלתי רגילה, גם עם מדרימים המחירים בשפלה לפעוטון עומדים בממוצע על טווח שנע בין 2,400-3,000 שקלים בחודש.

 

לרובנו אין ברירה ואין אנו יכולים להישאר עם הילדים בבית עד גיל 3, מה גם שהדבר לא הכי מומלץ מבחינה התפתחותית ולכן לפני שבוחרים פעוטון או מסגרת חינוכית לגיל הרך חשוב מאוד לבצע סקר שוק, לראות שמדובר במקום מסודר, שהגננות בו עברו הכשרה, להשוות קצת מחירים ורק אז לבחור.