לידה מוקדמת

לידה מוקדמת היא הלידה המתרחשת לפני השבוע ה 37 להריון . וליתר דיוק לידה המתרחשת מהשבוע ה 28 ועד לשבוע ה 37 להריון נקראת לידה מוקדמת, לפני השבוע ה28 נקראת הפלה למרות שישנם מקרים חריגים שבהם אפשר שהתינוק שנולד יחיה אך לרוב עם בעיות תפקוד .

תקופת ההריון מתחילה מהמחזור האחרון שקיבלה האישה, זוהי תקופה שנמשכת 9 חודשים, בערך מ 38 שבועות עד 40 שבועות, אך ישנם מצבים שבהם האישה נאלצת ללדת מוקדם יותר מ 38 שבועות כתוצאה מסיבוכים וגורמים שונים. הסכנות מאחורי לידה מוקדמת הינן חמורות מאד מאחר שהתינוק נולד קטן מאד מה שמעיד על אי התפתחותן של מערכות חיוניות מאד בגופו כמו מערכת הנשימה וכתוצאה אי אספקת החמצן למוח מה שיכול לגרום לסיכונים רבים על חייו של התינוק ותפקודיו בעתיד.

 מהם הגורמים של לידה מוקדמת, הבעיות וכיצד לטפל בהן ?

ישנם הרבה גורמים, סיבות ובעיות שונות שיכולות להשפיע על לידה מוקדמת כמו:

  •  איבוד כמות גדולה של מי שפיר בתקופה לפני מועד הלידה מה שיכול לזרז את הלידה ולהקדים אותה מאחר שהנוזל הזה הוא מה ששומר על העובר ובמידה והכמות שלו התחילה לאזול ולהיעלם יש סכנה גדולה על חייו של העובר , זיהוי הירידה של נוזל המי שפיר אצל האישה בהריון מחייב אותה לפנות ישירות לבית החולים.
  •  לידה מוקדמת קשורה מאד לתזונה ולבריאות הכללית של האישה. אשר אחוזי לידה מוקדמת עולים מאד בקרב נשים המתלוננות מתת תזונה, עוני, בריאות לקויה, מחלה או פציעה מה שיכול לגרום לחולשה כללית ושכיחות גבוהה של לידות מוקדמות.
  • הגיל של האישה בהריון יש לו קשר הדוק מאד למועד הלידה, אשר שיעורי הלידה המוקדמת אצל נשים מתחת לגיל 18 גבוה מאד יחסית לנשים מגיל 18 עד 40 וכמו כן נשים שגילן אחרי שנות ה 40 יכולים לחוות לידות מוקדמות בשיעורים יחסית גבוהים.
  • פגיעה של כמה חיידקים ומחלות שיכולות לעבור דרך הרחם לעובר, כמו זיהומים ויראליים מסוימים ופגיעת טפיל הטוקסו פלזמה הנגרם כאשר האישה אוכלת או נוגעת בבשר לא מבושל היטב, או בעת טיפול בבעלי חיים ביתיים כגון חתולים או תרנגולות.
  • גורמים סביבתיים, גנטיים ותורשתיים ממלאים תפקיד חשוב מאד בקביעת מועד הלידה ושכיחותה של לידה מוקדמת.- סטטיסטיקות הראו שבאפריקה אחוז הלידה המוקדמת גבוה מבאירופה, גבוה יותר אצל נשים בעלות עור כהה, מקרים תורשתיים מסויימים אצל נשים שאמהותיהן ילדו לידות מוקדמות אחוז הלידות המוקדמות היה כמו כן גבוה מאשר אצל נשים אחרות במיוחד לאלו שאין אצלן מחלות או תופעות אחרות. בנוסף לנשים שיש אצלן מומים מולדים ברחם כגון רחם דו קרני שבמצבים מסויימים הרחם לא מסוגל להכיל גודל מסויים של העובר ונאלצים להקדים את הלידה.
  • הרגלים לא בריאותיים כגון עישון בצורה מופרזת יכול להוביל ללידות מוקדמות ולסיבוכים רבים בהריון.
  • תאונות ופגיעות במהלך ההריון יכולות לגרום לזירוז מועד הלידה על מנת למנוע נזק לעובר.

ועוד.

לידה מוקדמת יכולה להוביל לסיבוכים חמורים כמו אי יכולת של נשימה נכונה ואספקת חמצן למוח, לכן ברוב המקרים לידת פגים מחייבת השגחתם של רופאי ילדים ולעתים קרובות להשאירם באינקובטורים עד לתום התפתחותם של מערכות גופו של הפג.