חשיבות חלב אם

רבות דובר על חשיבות חלב אם ועל העובדה שהוא מהווה את המקור הכי טוב והכי בריא לתזונת התינוק. היום כבר אין ויכוח על כך שהנקה היא הדרך הטבעית והטובה ביותר לתזונת התינוק

חלב האם מכיל את כל הרכיבים שהתינוק זקוק להם, כגון ויטמינים, סוכר, חלבונים, שומן, אנזימים, הורמונים ועוד.

חלב האם משתנה בהתאם לגיל התינוק והצרכים שלו והוא גם מחסן את התינוק מפניי מחלות בזכות כך שהוא מכיל נוגדנים.

חלב אם חשוב במיוחד כאשר מדובר בתינוקות פגים, תינוקות שסובלים ממחלה כלשהי או תינוקות שהם אלרגיים לחומרים מסוימים, במקרים מסוימים חלב האם אף עשוי להציל חיים.

עקב החשיבות הגדולה של חלב אם, מתארגנת בארץ קבוצה אשר שמה לה למטרה להקים את בנק החלב לאימהות אשר אינן מסוגלות להניק עקב זיהום, נטילת תרופות או מחסור בחלב.

בנוסף ליתרונות הרפואיים שדובר עליהם נכבדות ורבות, ישנו יתרון נוסף שהרבה פעמים אנחנו נוטים להזניח, מדובר על היתרון הפסיכולוגי והרגשי של ההנקה.

ההנקה מעניקה קשר מיוחד בין האימא לתינוק. לקרבה שנוצרת במהלך ההנקה אין תחליף, הרגע שבו התינוק יונק משדיה של אמו כשעיניו מסתכלות על פניה, הוא רגע נדיר ומיוחד שאי אפשר להחליף אותו באף דרך אחרת.

תינוק יונק לא רק מקבל את התזונה החשובה ביותר בעבורו, אלא גם מקבל את הנחמה הביטחון ותחושת ההגנה שהוא כל כך זקוק לה במיוחד בשלבים הראשונים לחייו.

תינוקות רבים נרגעים כאשר הם נמצאים בקרבת השד ולא רק בגלל האוכל, אלא בגלל חום הגוף של האימא, גם פעולת המציצה מרגיעה את התינוק ואף מקלה עליו כאשר הוא מרגיש בכאב בגלל מחלת חום או בגלל תופעת הגזים.

אימהות שהניקו את תינוקם מרגע לידתו מדווחות על קשר חזק ומיוחד שנוצר בינן לבין התינוק, קשר שלפעמים אפילו מצליח למתן או לדחות את הדיכאון המדובר של אחרי הלידה.

נראה שמכול הבחינות להנקה ולחלב אם יש יתרונות רבים שאין להם תחליף, אבל לפעמים מידע לא נכון, או קשיים בתחילת ההנקה יכולים לפגוע בהנקה שסך הכול היא הדבר הכי טבעי ובריא לאימא ולתינוק.

חשוב לדעת: כאשר נוצרת בעיה של גודש האם המניקה חייבת להקל על עצמה ולגרום להוצאת החלב משדיה. הפתרון הנוח ביותר הוא ע"י משאבות חלב . ישנן משאבות רבות בשוק, המוצעות על ידי חברות שונות. ניתן לחלק את משאבות החלב לשני סוגים עיקריים: משאבות חלב ידניות ומשאבות חלב חשמליות. המחיר בהתאם כמובן. את החלב השאוב כמובן שיש לשמור בהקפאה או במקרר עד 6 שעות (יש לזכור שמדובר בחלב שאינו מעובד וללא חומרים משמרים).