Baby.org.il מלווים את התפתחות תינוקות בשנה הראשונה לחייהם

הורים רבים ובמיוחד הורים של הפעם הראשונה, מודאגים בשלב זה או אחר בנוגע לנושא של התפתחות תינוקות והם עוקבים בתשומת לב מלאה אחר כל חיוך, תנועה או צעד שהתינוק שלהם עושה.

אותם הורים מודאגים, קונים את כל האביזרים לתינוקות והם גם קונים את כל הספרים הקיימים.  הם דואגים גם לצילום הילדים מכל זוית אפשרית. האם התפתחות תינוקם היא "בהתאם לספרים" עוד מהשלבים הראשונים של ההריון, אבל עמוק בלבם הם יודעים שכל תינוק הוא עולם במלואו וכול תינוק מתפתח בקצב הייחודי שלו, ישנם תינוקות שממהרים להקדים בקצב התפתחותם (אולי כי הם יודעים שההורים שלהם ידאגו אם הם לא יעשו זאת) וישנם תינוקות שלוקחים כל שלב ושלב בקצב איטי והם מעדיפים להמשיך לזחול על ארבע גם בגיל שנה וחודשיים למרות שבספר על התפתחות תינוקות, הם כבר היו אמורים לדדות באושר מהמטבח לסלון.

הורים אחרים מעדיפים לשכוח מספרים, לשכוח מהערות הטובות של הסבתא, או של השכנה לשכוח מהמדידות של טיפת חלב ולהגיע רק כדי לתת חיסונים לתינוקות ובכול השאר לתת לטבע לעשות את שלו.

אפשר לומר ששני הצדדים מגזימים, חשוב לעקוב אחר התפתחות תינוקות כדי שנדע אם חלילה משהו אינו כשורה אצל התינוק שלנו, במידה והוא מאחר בהתפתחות שלו בצורה חריגה ומצד שני חשוב לקחת כל אמירה בנוגע לאופן של התפתחות תינוקות בעירבון מוגבל, מתוך ידיעה שלא כל התינוקות מתפתחים בצורה אחידה ולפי הספרים.

הדבר הנכון ביותר לעשות בנוגע למעקב אחר התפתחות תינוקות הוא לשלב את התהליך השגרתי של חיסונים לתינוקות במרפאת טיפת חלב יחד עם מעקב אחר ההתפתחות שלו בצורה שיגרתית.

המעקב אחר התפתחות תינוקות מתחיל כבר בתקופת הריון ולידה, כאשר בכול שלב של ההריון בדיקות האולטרסאונד בודקות האם העובר מתפתח כמו שצריך ברחם, גם בלידה נמדדים פרמטרים חשובים בנוגע לתינוק, כדי לראות שהכול כשורה אצל הרך הנולד. כול הבדיקות הללו, הבדיקות של הריון ולידה, הבדיקות של טיפת חלב, הספרים הרבים בנושא כולם כרובם נועדו לא כדי שנהפוך חלילה להורים היסטריים, אלא כדי שנוכל יחד עם הצוות הרפואי לאתר בעיות מוקדם ככל האפשר באם הן קיימות בכלל.

באתר Baby.org.il תוכלו לקרוא אודות מספר אבני דרך עיקריים בנוגע לשלבים של התפתחות תינוקות בשנה הראשונה לחייהם, של התזונה, שלהם ,על עיצוב חדרים, עגלות תינוק… כפי שאמרנו קודם לכן מדובר רק באבני דרך ולא באיזה מבחן מחייב שהתינוק חייב לעבור –

 1. תינוק בגיל חודש בדרך כלל יכול להרים את ראשו לזמן קצר, להגיב לרעשים חזקים, להזיז את הידיים,  להביא את ידיו לפנים, לעצום עיניים באור פתאומי חזק, בנוסף יכול להיות שהתינוק גם יתחיל להסתכל על הפרצופים שמולו.
 2. תינוקות בגיל חודשייםרבים כבר מחייכים, מתחילים לעקוב אחר אובייקט עם העיניים, מגלים סקרנות לגביי הסובב אותם. חלק מהתינוקות מצליחים גם להרים את בית החזה במצב של שכיבה והם מתחילים להשמיע צלילים נוספים מלבד בכי.
  • בשלב זה ניתן לקנות מוצרי תינוקות כגון מוביילים מסתובבים שניתן לתלות מעל מיטת התינוק, או אלבום תמונות צבעוני שמניחים ליד ראש התינוק וכדומה. מוצרי תינוקות אלו מעודדים את  התינוק להסתכל בצורה ממוקדת על אובייקטים.
 3. מרבית התינוקות בגיל 3 חודשים מנסים לתפוס חפצים שנמצאים לידם, הם יכולים להרים את הראש ב- 45 מעלות, לבעוט ברגליים, התינוקות מתחילים לעקוב אחר חפצים זזים ואפילו לזהות אנשים מוכרים והם גם מתחילים לחייך בצורה רצונית.
 4. תינוקות בגיל 4 חודשים מצליחים להתגלגל מצד לצד כאשר הם שוכבים על הבטן, להרים את הראש לזווית של 90 מעלות כאשר הם שוכבים על הבטן. התינוקות שהופכים ליותר פעילים מצליחים להביא חפצים לפה ולהגיב לצלילים כגון רעשים של פעמון הדלת או רעשן.
  • בשלב זה ניתן כבר לחפש מוצרי תינוקות אשר התינוק יוכל לתפוס בהם כדי למשוך אותם לתוך פיו.
 5. תינוקות בגיל 5 חודשים התינוקות יכולים להתהפך מהצד לגב, להישען על אמות הידיים, לתפוס חפצים הנמצאים לידם תוך שימוש בכול כף היד, להרים רגליים בשכיבה על הגב ולשחק אתם, בנוסף על כך תינוקות רבים מתחילים לשים לב לדברים קטנים יותר.
 6. תינוקות בני חצי שנה התינוקות יכולים להתהפך מהבטן לגב ולפעמים גם להרים את עצמם על ידיים ועל הברכיים, התינוקות מתחילים להעביר חפץ מיד ליד, ישנם תינוקות שיכולים לשתות מכוס של תינוק ולהחזיק בקבוק, התינוקות כבר מתחילים להושיט יד כדי לתפוס חפצים.
  • מוצרי תינוקות המתאימים בשלב זה הם מוצרים המעודדים קשר עין יד וגם מוצרי תינוקות המפתחים את המוטוריקה העדינה יותר.
 7. חלק מהתינוקות בגיל 7 כבר מסוגלים להתיישב בכוחות עצמם, יכולים לתפוס באוכל ולהכניס אותו לפיהם, תינוקות רבים נהנים ממשחק ה"קוקו" והם כבר יודעים לזהות רגשות על פי טון הדיבור.
 8. תינוקות בגיל 8 חודשים התינוקות כבר מסוגלים לשבת לבדם, הם מתרוממים על הידיים ועל הברכיים קדימה ואחורה, ישנם תינוקות שמתחילים לישון רצוף כל הלילה והם בדרך כלל נוהגים להפנות את הראש הצידה כשהם מסיימים לאכול.
  • בשלב זה מוצרי תינוקות יכולים לעודד זחילה אצל התינוק ואפילו לאפשר צעצועים שונים שמעוררים סקרנות לגביי תחושות שונות של חומרים ולגביי המודעות החזותית של המוצר.
 9. תינוקות רבים בגיל 9 חודשים זוחלים וחוקרים את הסביבה, התינוקות יכולים להפיל חפצים ולחפש אחריהם, תינוקות רבים  כבר מתיישבים בכוחות עצמם ומרימים חפצים קטנים, תינוקות רבים גם מזהים את עצמם  בראי.
 10. חלק מהתינוקות בגיל 11 חודשים כבר מסוגלים לעשות מספר צעדים כשעוזרים להם, הם יכולים להשחיל טבעות על מוט ולהוריד אותן וגם להכניס קוביות למיכל, התינוקות כועסים כאשר לקוחים מהם חפץ שהם החזיקו, ישנם תינוקות שמתחילים להגיד אבא ואמא, התינוקות מוחאים כפיים ומנפנפים לשלום עם הידיים.
 11. תינוקות בני שנה יכולים להתרומם בסיוע של צעצוע או רהיט, לפתוח ולסוגר דלתות של ארונות, התינוקות מתחילים לגלות עניין במוזיקה, הם יכולים להכניס דברים לקופסה ולהוציא אותם, תינוקות רבים עושים לא עם הראש ואפילו מסוגלים לזוז תוך אחיזת רהיטים הם בדרך כלל גם מגלים עניין גדול במוזיקה. זה הוא שלב בו חשוב מאוד לדעת כמה שיותר על אבזור ותכנון נכון של חדרי תינוקות במטרה לענות על כל הצרכים של הילד הגודל והמתפתח.

חברים ברשת:  השוואת מחירים – תחליפי חלב וטיטולים לתינוקות | פרופסור מימוני | ד"ר יוסי בנימיני | אתר רפואת עיניים מומלץ | אטקרציות לילדים

|