דם טבורי

דם טבורי הוא הדם שנשאר בחבל התבור ובשליה מיד לאחר הלידה, הדם משמש כמקור לתאי גזע שמסוגלים למלא כל תפקיד בגוף ולכן יש להם פוטנציאל ענק לעזור להצלת חולים רבים. תאי הגזע הם התאים שאחראיים על בניית רקמות הגוף מיום הלידה ועד הבגרות, תאי הגזע מסוגלים להפוך לכ- 200 רקמות שונות ולכן הם יכולים לשמש כתחליף להשתלת מח עצם בחולי לוקמיה, ההשתלה של תאי הגזע יכולה לייצר מערכת דם חדשה ובריאה אצל החולים.

תאי גזע משמשים לטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן בעיקר אצל ילדים מכיוון שבדם טבורי נמצאים מעט תאי גזע שיכולים להיות אפקטיביים רק בהשתלה אצל בני אדם שמשקלם אינו מעל כ- 40 ק"ג. בנוסף לטיפול במחלות הסרטן, הדם הטבורי יכול לשמש גם בטיפול במחלות הקשורות למערכת החיסון ובעתיד נראה שתאי הגזע מהדם הטבורי יוכלו לטפל גם במחלות קשות כגון: טרשת נפוצה, פרקינסון, אלצהיימר, אי ספיקת לב ועוד.

בכדי לשמר דם טבורי צריך לאסוף אותו מיד עם סיום הלידה, לעבד אותו ולהקפיא כדי שהתאים יוכלו להישמר במשך שנים רבות. תאי הגזע של הדם הטבורי מתאימים באופן מלא ליילוד ויש להם סבירות של 25% להתאמה גם לאחים ואחיות ולפעמים גם להורים.

היום שימור הדם הטבורי נעשה בדרך כלל באופן פרטי תמורת תשלום, שימוש בבנק דם פרטי מאפשר שהדם הטבורי יהיה זמין לשימוש אם יהיה צורך בהשתלה של תאי גזע לבני המשפחה הקרובה של היילוד, ישנה גם אפשרות לתרום את הדם לבנק דם טבורי ציבורי אשר יינתן לכל מי שיזדקק לכך או לצרכי מחקר.

איסוף של דם טבורי באמצעות חברה פרטית יכול להעלות בסביבות 6,000 ₪ ומעלה ולכן אנשים רבים מהססים אם לעשות זאת או לא, למרות היתרונות הרבים בהווה ובעיקר עתיד לשמירה על הדם הטבורי, נראה שככל שתגבר המודעות לחשיבותו של הדם הטבורי להצלת חיים, כך יותר ויותר יאספו דם טבורי וישמרו עליו, התקווה היא שבעתיד גם עלויות האיסוף והשימור ירדו.