אם-פונדקאית

אם פונדקאית

אם פונדקאית היא אישה אשר הסכימה לקחת על עצמה תפקיד חשוב, ולשאת תינוק שאינו שלה ברחמה. זוגות רבים מתקשים להגשים את חלומם, ולהקים משפחה עקב בעיות פוריות שונות של הגבר או האישה. במקרה בו האישה אינה יכולה לשאת את התינוק ברחמה, עקב מחלה מסוימת אשר פוגעת ביכולת של התינוק להשתרש, או עקב בעיות מבניות אחרות, ניתן לפנות לפונדקאית שתסכים לשאת את התינוק ברחמה. התהליך מתבצע כאשר שואבים ביציות מן האישה, או מתורמת ביציות ידועה מראש אם הביציות של האישה אינן תקינות, מפרים אותן עם תאי זרע של הגבר, ואת העוברים שנוצרו משתילים ברחמה של הפונדקאית.

 

כיצד נראים חייה של אם פונדקאית במהלך ההריון?

במהלך ההריון אם פונדקאית שהחליטה לסייע לזוג המתקשה אינה מתמודדת עם הקשיים לבדה. היא מקבלת סיוע ותמיכה לאורך כל ההריון מגורמים שונים.

  • ראשית, תהליך הפונדקאות מתבצע תוך כדי גישור של חברה חיצונית, ולא באופן פרטי בין הזוג המעוניין בילד לבין הפונדקאית. החברה דואגת כי התהליך יתבצע בצורה נעימה וחוקית ללא איומים או חוסר נעימות מצד הזוג, וללא התחרטויות מצד האישה אשר נושאת את התינוק ברחמה. החברה דואגת לנהל את המשא ומתן בין הפונדקאית לזוג, ודואגת להחתים את כל הצדדים על הטפסים הרלוונטיים. חברה זו דואגת להעניק תמיכה וליווי צמוד לאם הפונדקאית לאורך כל ההריון, ולענות על צרכיה ועל הלבטים השונים אשר עשויים להתעורר.
  • שנית, לאורך כל ההריון פוגשת האישה שהעובר מצוי ברחמה את זוג ההורים על בסיס קבוע. מפגשים אלו נועדו על מנת להעניק לפונדקאית תחושה שהיא אינה לבדה, ועל מנת לאפשר לזוג להכיר אותה טוב יותר. מפגשים אלו מאפשרים לאישה לחלוק את חששותיה ואת תחושותיה בנוגע לתהליך, ולזוג לתמוך בה ככל שניתן לאורך כל הדרך. מן הצד השני, גם הזוג יכול לנהל שיח שוטף על התהליך, ולחבור אל האישה ההרה ואל תינוקם עוד במהלך ההריון.

 

קשיים ורגשות אחרים אצל הפונדקאית

אם פונדקאית במהלך כל התהליך מסתובבת עם סערת רגשות בבטנה. מצד אחד היא חשה תחושה של גאווה, בכך שנוצרה בפניה האפשרות לסייע לזוג להגשים את חלומם ולהקים משפחה. לא לכל אחד ניתנת האפשרות לעשות מעשה נעלה וייחודי, ולסייע לזוג אחרי שנים קשות של מאבקים, טיפולים וייאוש להביא ילד לעולם. נוסף על כך, לעיתים חשה האישה הנושאת את העובר ברחמה תחושה של הקלה, שכן היא פנתה לתחום הפונדקאות בשביל השכר שעומד בסופו, אשר יכול לסייע לה ולמשפחתה לעלות קצת מעל לקו העוני, ולחיות חיים מעט יותר נעימים. מן הצד השני, ישנו יצור חי אשר מתפתח בבטנה של הפונדקאית, והיא מרגישה את תנועותיו, וחשה בנוכחותו כל הזמן. לא פשוטה המחשבה על פרידה מאותו עובר שהיא חשה ונקשרה אליו לאחר תשעה חודשי הריון, מה שלעיתים משאיר את האם עם תחושה קשה בסוף התהליך.

 

צורת המחשבה

אם פונדקאית צריכה לגשת אל התהליך בידיעה שהיא עושה מעשה טוב, ומשנה את חייהם של זוג הורים מאושרים. בנוסף לתחושת הסיפוק שיש בלסייע, גם התמורה הכלכלית גבוהה, ואלו הם הרווחים הגדולים שלה מן התהליך שבלעדיהם האם הפונדקאית תחשוב לאורך כל הדרך על התינוק שהיא מפסידה, והתהליך יהיה ארוך וקשה אף יותר.